Du visar för närvarande EZETO är Stolta Supporters av West Pride

EZETO är Stolta Supporters av West Pride

  • Inläggsförfattare:
  • Inläggskategori:Ezeto

Vi vill bidra till att skapa ett mer jämlikt samhälle.

Därför bistår vi med skåpbilar till Göteborgs pride-festival och övriga aktiviteter som West Pride bedriver under året.

EZETO har varit Stolta Supporters av West Pride sedan 2022 och vi ser fram emot ett långt samarbete. West Pride arbetar brett med jämställdhetsfrågor, bland annat genom HBTQI-utbildningar och HBTQI-diplomering för skolor och organisationer inom Västra Götaland.

Varje år håller de i festivalen West Pride som är en trygg mötesplats för HBTQI-personer och lyfter upp normkritik och HBTQI-personers livssituation.

Visste du?

Idag tror nästan hälften av Sveriges befolkning att HBTQI personer i Sverige känner sig trygga. I själva verket uppger 4 av 10 HBTQI personer att de diskriminerats emot och 2 av 10 uppger att de blivit utsatta för hatbrott på grund av att de är HBTQI.

https://westpride.se/hbtqi-undersokning/